کد HS یا شماره تعرفه گمرک چیست؟

هر بازرگانی که قصد ترخیص کالا از گمرک را داشته باشد باید تمام مدارک مورد نیاز برای این فعالیت را فراهم کند. یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز کد HS یا شماره تعرفه گمرک است. این کد توسط تمام کشورهای جهان مورد پذیرش است.

کد HS یا شماره تعرفه گمرک، مورد استفاده برای تمام کالاها به منظور استفاده در تجارت بین‌المللی است و توسط سازمان جهانی گمرک (WCO) مشخص میشود. این کد در سطح بین‌المللی برای استفاده توسط مقامات گمرکی و شرکت‌ها برای شناسایی کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ویژگی‌های کلیدی شماره تعرفه گمرک

این شماره هشت رقمی برای دسته‌بندی کالا، براساس قوانین تعریف شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر بیش از 98 درصد از کالاهایی که در تجارت بین‌المللی جا به جا می‌شوند از این کد استفاده می‌کنند، که بیش از 5 هزار نوع کالا را شامل می‌شود.

در کشور ما نیز کد HS در کتاب مقررات صادرات و واردات توسط سازمان توسعه تجارت ثبت شده و دارای 98 فصل و 21 قسمت است. در این کتاب کدهای HS تمام محصولات در فرمت‌های دو الی هشت رقمی درج شده است. این کدها به صورت سالانه به روزرسانی شده و هر بازرگانی باید یک نسخه جدید از آن را تهیه کند.

 

چرا دریافت کد تعرفه اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکات قبل از ثبت سفارش کالا، دریافت کد تعرفه است. این کد به شما کمک می‌کند تا اطلاعات لازم در رابطه با اینکه کالای مورد نظر برای ورود و ترخیص از گمرک به چه مجوزهایی نیاز دارد و یا اینکه حق ورودی آنها چقدر است، را بدست آورید. همچنین اطلاعاتی را درباره مجاز و غیر مجاز بودن کالا در تجارت بین‌الملل ارائه می‌دهد.

 

سازمان WCO چیست؟

سازمان WCO یک نهاد جهانی در زمینه گمرک است. کشور بلژیک به عنوان مرکز اصلی این سازمان برای توسعه قراردادهای بین‌المللی شناخته می‌شود. از مهمترین فعالیت‌های این سازمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دسته‌بندی کالاها
  • ارزش‌گذاری کالاها
  • تسهیلات بین‌المللی در زمینه گمرک
  • مبارزه با جعل برند کالا به منظور حمایت از حق مالکیت
  • افزایش امنیت در زنجیره تامین

این سازمان از سامانه تعرفه گمرکی (HS) پشتیبانی می‌کند و به تمامی کشورهایی که تابع قوانین WCO هستند کد تعرفه گمرکی برای کالاهای تجاری ارائه می‌دهد.

 

کد تعرفه گمرکی را چگونه دریافت کنیم؟

برای دریافت کد HS ابتدا بایستی وارد سایتirancode.ir  شده و در قسمت پایین سایت بر روی ایران کد کلیک کنید. وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد که در آن با کلیک بر روی قسمت درخت‌واره ها، کدهای تعرفه هر کالا قابل مشاهده است.

 

کشورهای عضو WCO ؟

در چند سال اخیر تعداد کشورهایی که به سازمان WCO پیوسته‌اند افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر نزدیک به 185 کشور جهان از کد تعرفه‌ای HS برای واردات و صادرات کالا استفاده می‌کنند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد این کد در تمامی کشورهای دنیا قابل استفاده است.

 

ساختار کد تعرفه گمرکی چگونه است؟

کد تعرفه گمرکی دارای 8 رقم است، یک ساختار قانونمند و منقطی دارد و برای تمام کالاها در سراسر جهان قابل استفاده است. این کد که از کنوانسیون کیوتو پیروی می‌کند، کارهای مربوط به تشریفات اداری را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. چنین رویکردی باعث آسان تر شدن سیستم توصیف کالاهای مختلف در استاندارد جهانی شده است. گمرک با اتکا به چنین کدی، به راحتی می‌تواند کالاها را شناسایی کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *