مهم‌ترین قوانین و الزامات تعیین شده بین‌المللی در زمینه امور گمرکی

گمرک چیست؟

گمرک یک سازمان یا یک مجموعه مسئول اجرای قانون است که به واسطه آن تمامی کالاهای تجاری بررسی و عوارض ورودی یا خروجی و ارزیابی کالاها دریافت می شود. این بررسی و ارزیابی تحت برخی قوانین داخلی یا بین المللی صورت می گیرد.

یکی از خدمات گمرکی پرداخت حقوق و عوارض کالاها به صورت آنلاین است که امر بسیار مهم است.

مهمترین قوانین و الزامات امور گمرکی

طبیعی است که هر پروسه ای دارای قوانین مختص به خود بوده و از یک رکن اصلی برخوردار است. قوانین و الزامات تعیین شده امور گمرکی متفاوت بوده و لازم است که هر بازرگانی آنها را به طور دقیق بداند چرا که ممکن است این قوانین یکسان نباشد. اما مهمترین این قوانین عبارت اند از:

  • قوانین امور گمرکی که در وصف جلوگیری از تخلف، دور زدن قانون، تعیین جنس قاچاق، بهبود انبارها و تزریق جنس و محصولات مصرفی است.
  • هزینه ها و تعرفه های گمرکی که یکی از مهم‌ترین قوانین و الزامات تعیین شده بین‌المللی در زمینه امور گمرکی است و دارای ارقام متفاوت است.
  • حمل و نقل ها که برای روشهای دریایی، هوایی، ریلی، زمینی و ترانزیتی و…هستند. ورشو و شیکاگو از جمله مهم‌ترین قوانین و الزامات تعیین شده بین‌المللی در زمینه امور گمرکی هستند.
  • قوانین بانکی و نقدی نیز مهمترین بخش صادرات و واردات یک کشور بوده و قوانین بسیاری در این باره تنظیم شده است. تمام انتقالات و پرداخت های واردات و صادرات بر اساس ارز ها و قوانین بانکی صورت می گیرد.
  • قوانین داوری، بر اساس داوری بین اختلافات کشورها بوده و نوعی شورای حل اختلافات میان کشورها و اختلافات وارداتی و تجارتی میان کشورها است. این قانون با راهنمایی و ارائه مشاوره می تواند بسیاری از مشکلات تجاری را حل کند.
  • کالاهای ممنوعه نیز دارای قوانین مختص به خود بوده و به طور کلی به هرگونه کالایی که خرید و فروش و یا وجود آنها در یک کشور ممنوع می باشد تلقی می شود. برای مثال در ایران مشروبات الکلی؛ اسلحه و وسایل قمار ممنوع است. در نتیجه تجارت این محصولات نیز ممنوع است. در کشورهای دیگر نیز به همین صورت کالاهای ممنوعه قابل تجارت نیستند.
  • گوشی تلفن همراه نیز جز لیست مهم‌ترین قوانین و الزامات تعیین شده بین‌المللی در زمینه امور گمرکی بخصوص در ایران است که می بایست جهت ترخیص آن از گمرک شناسه بین المللی آن نیز ثبت شود.

قوانین مرسولات پستی

  • مراسلات پستی که شامل تمامی اجسام کاغذی، مدارکی و اسنادی است
  • امانات پستی نیز شمال جعبه ها یا محصولات قابل پست و مجاز هستن

تمام محصولات پستی بایستی با فرم مخصوص به خود و با ارائه آن به دفاتر پستی ارسال شود. علاوه بر آن این مرسولات باید شامل مواردی باشد که مجاز بوده و مشکل ایجاد نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *