بهترین کالاهای صادراتی به هند

نام کشور هند در میان ده شریک برتر تجاری ایران قرار داد و در طول چند دهه اخیر رابطه تجاری خوبی بین ایران و هند برقرار بوده است. از آنجایی که هند به عنوان اولین کشور پر جمعیت جهان شناخته می شود می تواند بازار خوبی برای کالاهای صادراتی ایران باشد.

براساس آماری که اتاق بازگانی منتشر کرده است تنها در نه ماهه اول سال 1400 حجم روابط تجاری ایران و هند به بیش از 2.4 میلیارد دلار رسیده است که از این میزان 1.34 میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران است و 1.05 میلیارد دلار واردات از هند را شامل می شود. بر همین اساس حجم صادرات به هند 74 درصد و میزان واردات از آن نیز 37 درصد رشد داشته است.

 

صادرات به هند را از کجا شروع کنیم؟

نخستین گام برای صادرات محصولات و کالاها به این کشور، آشنایی با ویژگی های بازار آن است. به عنوان مثال هند چه نوع فرهنگی دارد؟ چه نوع محصولاتی در این کشور از بیشترین اقبال عمومی برخوردار است؟ به چه کالاهایی بیشترین نیاز را دارد؟ … از جمله نکاتی هستند که آشنایی نسبت به آنها می تواند احتمال موفقیت شما در بازار این کشور را افزایش دهد.

برای دستیابی به پاسخ این سوالات میتوانید یک سفر کاری به کشور هند داشته باشید و از طریق یافته های میدانی عمل کنید که البته زمانبر و پرهزینه خواهد بود. اما با بهره گیری از مشاوران بازرگانی با تجربه و حاذق داخلی میتوانید این اطلاعات را در زمان کم و با صرف کمترین هزینه در اختیار داشته باشید. کارشناسان بازرگانی کبیر رایا آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان درامور بازرگانی هستند.

اگر محصولات شما جز مواد غذایی و کشاورزی است باید از طریق سازمان غذا و دارو ایران، اقدام به دریافت گواهی سلامت کنید. اما برای دریافت برخی از مجوزها باید از خود کشور هند اقدام نمایید، این مجوزها شامل:

  • گواهی واردات
  • گواهی ترخیص کالا
  • گواهی استاندارد هند برای کالاهای کشاورزی و خوراکی
  • دریافت کد صادرات و واردات از سازمان تجارت هند

است.

 

مدارک مورد نیاز برای صادرات به هند؟

برای صادارت به هند به مدارک متعددی نیاز دارید که مهمترین آنها کارت بازرگانی است و باید برای دریافت آن به اتاق بازرگانی مراجعه کنید. البته دریافت این کارت به صورت آنلاین امکان پذیر است و می توانید از طریق سامانه جامع تجارت اقدام به دریافت کارت کنید.

 

چه کالاهایی به هند صادر کنیم؟

یکی از اصلی ترین محصولات مورد نیاز این کشور نفت و مشتقات نفتی است. در واقع هند به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان این محصولات در جهان به شمار می رود.

زعفران یکی دیگر از کالاهایی است که از استقبال قابل توجهی در بین مردم هند برخوردار است. از این ماده علاوه بر استفاده در مراسم های فرهنگی به عنوان یک ماده مقدس نیز استفاده میشود.

هند جمعیتی در حدود 1.4 میلیارد نفر دارد که بیش از 25 میلیون نفر از آنها را ثروتمندان و طبقه اشراف تشکیل می دهند. از این رو و با توجه به ظرفیت های ایران، صادرات سنگ های قیمتی، انواع جواهرات و فرش دستباف نیز می تواند یک گزینه ایده ال برای صادرات به هند به شمار رود.

اما در حال حاضر بعد از محصولات نفتی بیشترین حجم کالاهای وارداتی هند از ایران شامل سیمان، محصولات پتروشیمی، کودهای کشاورزی، مواد معدنی، موادشیمیایی، چرم، حبوبات، پشم، مواد پلاستیکی و پارافین است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *