استراتژی های بازاریابی در نمایشگاه­های بین المللی

بسیاری از کسب و کارها برای وارد کردن محصولات و تولیدات خود به بازارهای بین المللی، مجاب هستند در نمایشگاه ها حضور فعال داشته باشند. اما باید توجه داشت که موفقیت در بازاریابی چنین محیط هایی مستلزم بکارگیری استراتژی های بازاریابی است.

 

حضور در نمایشگاه­های بین المللی

مهمترین دلایلی که باعث پایدار ماندن شرکت ها و کسب کارها در دنیای رقابتی امروز می شود، افزایش مشتریان جدید، ارائه ایده ها و فعالیت در سبک نوینی از کسب و کار خود است.

از این رو نمایشگاه­های بین المللی بهترین موقعیت برای ملاقات با مشتریان بالقوه جدید است. هر چه میزان تبادل اطلاعات با مشتریان و کارشناسان فعال این حوزه بیشتر باشد امکان توسعه کسب و کار نیز بیشتر خواهد بود.

براساس آمارهایی که مرکز تحقیقات نمایشگاهی کشور منتشر کرده است، 70 درصد از بازدیدکنندگان به دنبال ارتقاء اطلاعات در رابطه با محصولات خریداری شده خود هستند. در این میان 26 درصد نیز سفارشات مورد نیاز را انجام می دهند. در نتیجه به نظر می رسد که حضور فعال در نمایشگاه های بین المللی زمینه بسیار ایده آلی برای توسعه کسب و کار و آشنایی هر چه بیشتر با نیازهای مشتریان است.

 

مزایای نمایشگاه­های بین المللی چیست؟

از مزایایی که میتوان به آن اشاره کرد، اطلاعاتی است که از سوی مشتریان در اختیار شما قرار می­گیرد و بسیار ضروری و ارزشمند هستند. در صورتی که در محصول تولیدی شما مشکلاتی وجود داشته باشد این مشکلات به سرعت از سوی بازدیدکنندگان می تواند مطرح شود. با نگاه دیگر، فرصت محدود حضور در نمایشگاه باعث کاهش هزینه های تبلیغات بین المللی می شود. بنابراین هر کسب و کاری می تواند با اتکا به استراتژی های تجاری خاص خود بیشترین بهره را از بازار موجود کسب کند.

 

راهکارهای جذب مشتری در نمایشگاه­های بین المللی

برای تبدیل کالا به برند و یا تقویت برند، نمایشگاه ها به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین فرصت ها، ایفای نقش میکنند. اما قبل از هر کاری باید تبلیغات داشته باشید. یکی از راه­های تبلیغاتی رایج استفاده از بنر و پوسترها است.

توجه داشته باشید که محتوا پوستر یا بنر و کیفیت چاپ آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر بنر محصول خود را در داخل فروشگاه قرار دهید به طور حتم در معرض دید بسیاری از بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت. به هر حال هر چه تبلیغات در این محیط بیشتر باشد احتمال جذب مشتری نیز بیشتر خواهد بود.

نکته دیگر، هرچه شعارهای تبلیغاتی خلاقانه تر و با استفاده از رنگ های جذاب و گیراتری باشد به طبع توجه زیادی از مشتریان را به خود جلب خواهد کرد. البته بازاریابی تنها متکی به این موارد نیست و موارد دیگری را نیز شامل می شود که عبارتند از:

  • استفاده از کاتالوگ های حرفه ای
  • توزیع هدایای تبلیغاتی در نمایشگاه ها
  • استفاده از سازه های نمایشگاهی که مختص تبلیغات هستند
  • استفاده هوشمندانه از نورهای جانبی
  • ارائه بسته های خوراکی
  • ایجاد یک شبکه اجتماعی برای ارتباط مستمر با مخاطبان (باشگاه مشتریان)
  • و …

برای اینکه عملکرد موفقی در نمایشگاه­های بین المللی داشته باشید از ارتباط موثر با مشتریان خود غافل نشوید. هر کسب و کاری با توجه به خلاقیت نوآورانه خود در این زمینه می تواند حداکثر سود را از نمایشگاه­های بین المللی بدست آورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *